10 Oak Half Round Mouldings 5 x 18 x 2400mm
Half round mouldings can be used to add a fluted decorative detail on surfaces, such as walls and ceilings.
- Manufactured from high quality oak.
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws.
- The planed finish makes it easy to oil, wax, stain or varnish to complement your interior design.
- High quality, hardwearing and durable.
Specification
Product detail and dimensions
| Code | COV5003 |
| Pack Weight | 1.870 Kg |
| Height | 18mm |
| Length | 2400mm |
| Depth | 5mm |
| Product Type | Half Round |
| Unit of Measure | Pack |
| Pack Quantity | 15 |
| Material | Oak |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design