10 Primed Basic Angle Mouldings 34 x 34 x 2400mm
The slightly rounded profile can add a smoothness to any corner.
- Ready primed for a faster finish - eliminating the need for the use of an undercoat
- With the timber mouldings delivered ready to install, this also means you will save time and money, with only the final colour to be painted
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws
- The planed finish makes it easy to paint to complement your interior design
- High quality, hardwearing and durable
Specification
Product detail and dimensions
| Code | CRN6058 |
| Pack Weight | 4.200 Kg |
| Height | 34mm |
| Length | 2400mm |
| Depth | 34mm |
| Material | Primed |
| Pack Quantity | 10 |
| Product Type | Basic Angle |
| Unit of Measure | Pack |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design