10 Primed Chamfered Architrave Mouldings 15 x 46 x 2100mm
Architrave adds a decorative surround to your door way.
- Ready primed for a faster finish - eliminating the need for the use of an undercoat
- With the timber mouldings delivered ready to install, this also means you will save time and money, with only the final colour to be painted
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws
- The planed finish makes it easy to paint to complement your interior design
- High quality, hardwearing and durable
Specification
Product detail and dimensions
| Code | DRS6051 |
| Pack Weight | 6.590 Kg |
| Height | 46mm |
| Length | 2100mm |
| Depth | 15mm |
| Material | Primed |
| Product Type | Architrave |
| Pack Quantity | 10 |
| Unit of Measure | Pack |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design