10 Primed Chamfered Skirting Board 15 x 96 x 2400mm
Skirting board covers the expansion gap between the wall and flooring to keep your flooring in pristine condition.
- Ready primed for a faster finish - eliminating the need for the use of an undercoat
- With the timber mouldings delivered ready to install, this also means you will save time and money, with only the final colour to be painted
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws
- The planed finish makes it easy to paint to complement your interior design
- High quality, hardwearing and durable
Specification
Product detail and dimensions
| Code | FLR6056 |
| Pack Weight | 16.590 Kg |
| Height | 96mm |
| Length | 2400mm |
| Depth | 15mm |
| Product Type | Skirting |
| Unit of Measure | Pack |
| Pack Quantity | 10 |
| Material | Primed |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design