Hemlock Plain Baluster 900 41
Eight spindle and baluster designs to choose from in 32mm and 41mm sizes
- Light, clear softwood
- All Richard Burbidge systems are strength tested for Domestic Regulations
Specification
Product detail and dimensions
| Code | STK090/41U |
| Weight | 0.815 Kg |
| Height | 41mm |
| Length | 900mm |
| Depth | 41mm |
| Product Type | Baluster |
| Unit of Measure | Each |
| Pack Quantity | 1 |
| Material | Hemlock |
| Finish | Smooth |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design