Hemlock Provincial Spindle 1100 41
Continuous of straight Hand Rail post to post design
- Light, clear softwood
- Square centre profile
- All Richard Burbidge systems are strength tested for Domestic Regulations
Specification
Product detail and dimensions
| Code | PS110 |
| Height | 41mm |
| Length | 1100mm |
| Depth | 41mm |
| Product Type | Spindle |
| Unit of Measure | Each |
| Pack Quantity | 1 |
| Material | Hemlock |
| Finish | Smooth |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design