Pürra® Pine Newel 1500
Quick and easy hidden fixing system.
- Quick fitting modern design
- Create unique staircase with ease
- Precision engineered components for consistent, reliable results
- Strength tested to domestic regulations
Specification
Product detail and dimensions
| Code | PNP1500P |
| Weight | 4.990 Kg |
| Height | 90mm |
| Length | 1500mm |
| Depth | 90mm |
| Material | Pine |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Type | Newel |
| Unit of Measure | Each |
| Finish | Smooth |
Resources
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design