Pürra® Pine Newel Cap
For use with Pürra® hand and base rails
Choice of 5 spindle designs
- Quick fitting modern design
- Create unique staircase with ease
- Precision engineered components for consistent, reliable results
- Strength tested to domestic regulations
Specification
Product detail and dimensions
| Code | PNC6P |
| Weight | 0.110 Kg |
| Height | 90mm |
| Length | 90mm |
| Depth | 30mm |
| Product Type | Cap |
| Unit of Measure | Each |
| Pack Quantity | 1 |
| Material | Pine |
| Finish | Smooth |
Resources
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design