Pürra® Rake Baluster, Mossi Design
Simply slot in to pre-drilled rails
- Quick fitting modern design
- Create unique staircase with ease
- Mix & Match with other spindles in the range
- Choose between rake or landing spindles for even less saw cuts
- Pürra® system is strength tested to domestic regulations
- Manufactured in the UK
Specification
Product detail and dimensions
| Code | P03RP |
| Weight | 0.270 Kg |
| Height | 26mm |
| Length | 815mm |
| Depth | 26mm |
| Material | Pine |
| Product Type | Baluster |
| Unit of Measure | Each |
| Finish | Smooth |
| Pack Quantity | 1 |
Resources
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design