Oak Stop Chamfer Half Newel 90 725
Elegant white oak
- Extensive range of both turned and plainer styles
- All Richard Burbidge systems are strength tested for Domestic Regulations
Specification
Product detail and dimensions
| Code | WOSCNT160HALF |
| Weight | 2.180 Kg |
| Height | 45mm |
| Length | 725mm |
| Depth | 90mm |
| Product Type | Newel |
| Unit of Measure | Each |
| Pack Quantity | 1 |
| Material | Oak |
| Finish | Smooth |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design