10 Dark Hardwood Threshold Mouldings 12 x 92 x 900mm
Threshold mouldings are perfect joining gaps between two floors that are the same level, giving your floor a seamless finish.
- Manufactured from high quality dark hardwood, boasting a dark red-brown colour.
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws.
- The planed finish makes it easy to paint, oil, wax, stain or varnish to complement your interior design.
- High quality, hardwearing and durable.
Specification
Product detail and dimensions
| Code | FLR1004 |
| Pack Weight | 6.660 Kg |
| Height | 92mm |
| Length | 900mm |
| Depth | 12mm |
| Product Type | Threshold |
| Unit of Measure | Pack |
| Pack Quantity | 10 |
| Material | Dark Hardwood |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design