10 Pine Picture Rail Mouldings 19 x 55 x 2388mm
Picture rails enhance the architecture of a room, and are designed with a small lip to accommodate for a picture rail hook which you can hang pictures on without causing any plaster damage to your walls.
- Manufactured from high quality pine.
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws.
- The planed finish makes it easy to paint, oil, wax, stain or varnish to complement your interior design.
- High quality, hardwearing and durable.
Specification
Product detail and dimensions
| Code | DEC6040 |
| Pack Weight | 9.280 Kg |
| Height | 55mm |
| Length | 2388mm |
| Depth | 19mm |
| Product Type | Picture Rail |
| Unit of Measure | Pack |
| Pack Quantity | 10 |
| Material | Pine |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design