16 Primed Reeded Decorative Mouldings 6 x 34 x 2400mm
Reeded mouldings enhance the architecture of the room with their distinct and unique profile.
- Ready primed for a faster finish - eliminating the need for the use of an undercoat
- With the timber mouldings delivered ready to install, this also means you will save time and money, with only the final colour to be painted
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws
- The planed finish makes it easy to paint to complement your interior design
- High quality, hardwearing and durable
Specification
Product detail and dimensions
| Code | DEC6066 |
| Pack Weight | 3.570 Kg |
| Height | 34mm |
| Length | 2400mm |
| Depth | 6mm |
| Material | Primed |
| Pack Quantity | 16 |
| Product Type | Reed |
| Unit of Measure | Pack |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design