20 Light Hardwood Half Round Mouldings 9 x 22 x 2400mm
Half round mouldings can be used to add a fluted decorative detail on surfaces, such as walls and ceilings.
- Manufactured from high quality light hardwood, a more durable alternative to softwood.
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws.
- The planed finish makes it easy to paint, oil, wax, stain or varnish to complement your interior design.
- High quality, hardwearing and durable.
Specification
Product detail and dimensions
| Code | COV2015 |
| Pack Weight | 3.155 Kg |
| Height | 22mm |
| Length | 2400mm |
| Depth | 9mm |
| Product Type | Half Round |
| Unit of Measure | Pack |
| Pack Quantity | 20 |
| Material | Light Hardwood |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design