5 Pine PSE Stripwood 21 x 145 x 2400mm
Stripwood can be used for a large variety of DIY projects, from mirror frames to shelving.
- Manufactured from high quality pine.
- Easy and effortless to fit using adhesive, pins, or screws.
- The planed finish makes it easy to paint, oil, wax, stain or varnish to complement your interior design.
- High quality, hardwearing and durable.
Specification
Product detail and dimensions
| Code | STW6043 |
| Pack Weight | 17.750 Kg |
| Height | 145mm |
| Length | 2400mm |
| Depth | 24mm |
| Product Type | PSE |
| Unit of Measure | Pack |
| Pack Quantity | 5 |
| Material | Pine |
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design