Shaker Style Wall Panel Kit - 1200mm x 97mm x 9mm
6 x Ready to Paint panelling strips
1200mm (h) x 97mm (w) x 9mm (t)
- Easy installation
- PaintReady ready primed for a smoother, faster finish
- Stylish Shaker panelling for feature walls or whole room designs
Specification
Product detail and dimensions
| Code | MKITS1200/97R |
| Weight | 5.150 Kg |
| Height | 97mm |
| Length | 1200mm |
| Depth | 9mm |
| Finish | PaintReady |
| Material | MDF |
| Product Type | Wall Panelling |
| Unit of Measure | Kit |
| Pack Quantity | 6 |
Resources
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design