StepUp® Oak Stair Cladding Single Step Pack
Single Step Pack with dual finish riser to give a stairway a modern new look.
Single Step Pack
- Mix and match oak or primed for a unique combination
- Dual finish risers: oak veneer on one side, white primed for painting on the other
- Quick and easy transformation
- Gives the stairway a modern new look
- Oak veneer treads, ready for appropriate finish
- Extender treads available
Also available in Three Step Packs
Contents of Pack:
1 x StepUp Tread Clad | Size: 9 x 297.5 x 1000mm
1 x StepUp Riser Clad | Size: 10 x 209.5 x 1000mm
2 x StepUp Battens | Size: 18 x 26 x 1000mm
Specification
Product detail and dimensions
| Code | STEPUP1PK |
| Weight | 0.090 Kg |
| Height | 298mm |
| Length | 1000mm |
| Depth | 9mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Type | Stair Cladding |
| Unit of Measure | Each |
| Material | American White Oak |
| Finish | Tread: Oak Riser: Dual Finish Oak | Primed |
Resources
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design