Tongue & Groove Wall Panelling Kit - 1200mm x 1200mm
12 x Ready to Paint Panels (100mm x 9mm x 1200mm)
1 x Hockey Trim (35mm x 17mm x 1200mm)
Coverage: 1200mm (h) x 1200mm (w)
- Easy installation
- PaintReady ready primed for a smoother, faster finish
- Stylish panelling effect can be achieved with ease
Specification
Product detail and dimensions
| Code | MKITTG1200/100R |
| Height | 100mm |
| Length | 1200mm |
| Depth | 9mm |
| Finish | PaintReady |
| Material | MDF |
| Pack Quantity | 12 |
| Product Type | Wall Panelling |
| Unit of Measure | Kit |
Resources
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design