Pürra® Landing Pine Handrail 2400
Pürra® Pine 2400mm handrail - for landing
- Quick fitting
- Pre-drilled for use with Pürra® spindles
- Reduce cutting from over 100 saw cuts to fewer than 10
- Precision engineered components for consistent, reliable results
- Strength tested to domestic regulations
Specification
Product detail and dimensions
| Code | PHRL2400P |
| Weight | 2.900 Kg |
| Height | 50mm |
| Length | 2400mm |
| Depth | 65mm |
| Material | Pine |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Type | Handrail |
| Unit of Measure | Each |
| Finish | Smooth |
Resources
Customers also viewed
Why choose Richard Burbidge
Over 150 Years of
UK Manufacturing
UK Manufacturing
Sustainable and beautifully crafted
Outstanding quality in design